Jakie ćwiczenia wykonywać na ból kolan?

Należy mieć świadomość, że zadaniem ćwiczeń na ból kolan (https://reha-kfz.pl/uslugi/rehabilitacja-kolan/) jest wzmocnienie mięśni oraz więzadeł w okolicach stawu kolanowego. Dzięki temu możliwe będzie zwiększenie stabilności, a także ochrona przed ewentualnymi przeciążeniami. Bardzo istotne znaczenie ma zatem rehabilitacja kolana. Nie jest oczywiście zalecane stosowanie ćwiczeń w fazie ostrego bólu.

Rozgrzewka

Pacjent nie może zapomnieć o rozgrzewce przed wykonywaniem poszczególnych ćwiczeń. Zalecane jest przeznaczenie na ten aspekt przynajmniej 5 minut. Zdecydowanie najlepszym możliwym rozwiązaniem będzie krótki trening na rowerku stacjonarnym. Można również zdecydować się na wykonanie kilku okrążeń złączonymi kolanami.

Ściskanie poduszki

W tym ćwiczeniu dana osoba musi położyć się na plecach, a następnie ugiąć nogi w kolanach. Między kolanami powinna zostać umieszczona poduszka. Kolejnym etapem będzie wyciągnięcie rąk wzdłuż ciała. Należy napierać jednym kolanem na drugie i starać się ściskać poduszkę najmocniej, jak się tylko da. Rekomendowane jest wytrzymanie w takiej pozycji 10 sekund, potem można rozluźnić kolana. Warto powtórzyć wspomniane ćwiczenie trzy razy.

Unoszenie nogi w wyproście

Najpierw należy położyć się na plecach, a później podeprzeć się na łokciach. Jedną nogę powinno się ugiąć w kolanie, a następnie oprzeć stopę o podłoże. Z kolei druga musi być całkiem wyprostowana. Istotne znaczenie będzie miało także zadarcie palców do góry. Zadaniem pacjenta jest uniesienie wyprostowanej nogi do momentu, aż stopa będzie znajdowała się na wysokości głowy. Trzeba wytrzymać 3 sekundy. Kolejnym etapem ćwiczenia będzie opuszczenie nogi powoli. Zalecane jest powtórzenie ćwiczenia na każdą nogę po 10 razy.

Inne publikacje  Kim jest fizjoterapeuta?

Ćwiczenie przy ścianie

W tym ćwiczeniu pacjent musi stanąć na wyciągnięcie ręki od ściany, a następnie wysunąć prawą stopę do tyłu i lewą do przodu. Ręce natomiast należy oprzeć o ścianę. Prawa noga powinna zostać całkowicie wyprostowana. Nie można zapomnieć, by stopa cały czas przylegała do podłoża. Z kolei lewe kolano musi zostać ugięte w taki sposób, by znajdowało się nad kostką. Pacjent w tym ćwiczeniu powinien poczuć rozciąganie w prawej łydce. W takiej pozycji trzeba wytrzymać 30 sekund, następnie można zmienić stronę.

Rozciąganie z paskiem

Zalecane jest przygotowanie do tego ćwiczenia długiego paska lub niepotrzebnego kawałka dłuższego materiału. Doskonałym przykładem może być stara chustka. Zadanie polega na tym, aby pacjent usiadł na podłodze i wyprostował obie nogi. Kolejnym etapem będzie założenie paska na stopę, z kolei jego końce należy wziąć do rąk. Następnie rekomendowane jest położenie pleców na podłodze i ciągnięcie powoli paska, w tym samym czasie pacjent powinien unieść nogę do góry, aż do momentu odczucia rozciągnięcia w łydce. Nie można pod żadnym pozorem blokować kolana. Należy zachować taką pozycję przez 30 sekund. Ćwiczenie powinno być powtórzone dwa razy. Dopiero wtedy można zmienić stronę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *