Witaminy i odżywki dla sportowców – które wybrać

Organizm sportowca potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania nawet 2 razy większą ilość witamin i substancji mineralnych, niż ma to miejsce w przypadku pozostałych ludzi. Nie bez powodu więc osoby trenujące na siłowni chętnie sięgają po odżywki dla sportowców. Które z nich są najlepsze?

Bez witamin nie ma masy

Jeżeli regularnie ćwiczysz na siłowni i uprawiasz sport, to z pewnością zdajesz sobie sprawę z tego, jak istotne jest dostarczanie organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Gdy brakuje jednego z nich, efekty intensywnych treningów są mniej widoczne, mięśnie nie rozrastają się w optymalnym tempie, a wydolność organizmu zaczyna spadać. Najlepszym sposobem na pozyskiwanie witamin i składników mineralnych jest stosowanie zróżnicowanej diety, bazującej nie tylko na nabiale, ale również świeżych warzywach, a w mniejszym stopniu także owocach. Problemem jest natomiast ilość substancji odżywczych, które trzeba dostarczyć organizmowi, ponieważ ciało sportowca szybciej przetwarza witaminy i przez to potrzebuje ich więcej niż osoby prowadzące bierny tryb życia. Co zatem zrobić, by nie doprowadzić do powstawania niedoborów i uzyskać umięśnioną sylwetkę oraz dobre wyniki w sporcie? Sposobem na uzupełnienie diety jest zaopatrzenie się w dobrej jakości odżywki dla sportowców.

Czego potrzebują sportowcy?

Zanim wybierzesz jeden z powszechnie dostępnych preparatów, upewnij się, że zawiera on komplet witamin oraz minerałów niezbędnych dla osób prowadzących aktywny tryb życia. Jeżeli intensywnie ćwiczysz, powinieneś dostarczyć organizmowi zestaw witamin z grupy B, które uczestniczą w metabolizmie tłuszczów, białek i węglowodanów. Potrzebujesz również witamin: A, odpowiadającej m.in. za prawidłową pracę mięśni; C, poprawiającej wchłanianie żelaza i łagodzącej zmęczenie; oraz E, której niedobór może prowadzić nawet do zaniku włókien mięśniowych. To jednak nie wszystko! Dobre odżywki dla sportowców powinny zawierać również wapń, który chroni kości przed złamaniem oraz kontuzjami, a przy tym polepsza pracę serca; sód i potas, a więc minerały przyspieszające regenerację; magnez odpowiadający za wzrost syntezy białek mięśniowych; zwiększające wydolność żelazo, a także niezastąpiony podczas procesu rozbudowy mięśni cynk.

Inne publikacje  Jedzenie bez dodatków chemicznych - 5 przykładów

Zanim więc kupisz odżywki dla sportowców, dokładnie przeanalizuj ich skład. Pamiętaj też o tym, że przyjmowanie witamin w kapsułkach nie wystarczy – aby osiągnąć optymalne efekty treningu, musisz także dbać o zróżnicowaną dietę, ponieważ to właśnie poprzez jedzenie organizm przyswaja najwięcej substancji odżywczych.

Brak możliwości komentowania.