Jak soki wpływają na nasze samopoczucie?

Jedz warzywa i owoce – to zalecenie jest powszechnie znane. Każdy lekarz, dietetyk i kosmetyczka powtarza to nam jak mantrę. Najnowsza piramida żywieniowa ustawiła oba produkty u podstawy zdrowego odżywiania. Czy wszyscy wiedzą dlaczego?

Poczciwa marchewka

Młodzi, a nawet ci w średnim wieku chyba nie wyobrażają sobie jak robi się sok dla niemowlęcia, gdy sokowirówka czy wyciskarka do owoców pozostaje w sferze marzeń. Kiedyś tarło się marchewkę ręcznie, a potem, przez gazę odciskało sok. Żmudna i mało efektywna praca, ale dziecko potrzebowało soku warzywnego , bo było oczywiste, że jego dietę trzeba uzupełniać świeżymi produktami witaminowymi. Dziś mamy dużo większą wiedzę o wartości warzyw i owoców oraz ich wpływie na funkcjonowanie organizmu. Dobrze skomponowane soki warzywne i owocowe są nie tylko przepyszne, ale uznano je za podstawę, a nie tylko uzupełnienie żywienia.soki ze wieych owocw

Miła dla oka kompozycja

Gdy nam coś dolega albo czujemy dyskomfort organizmu trudno zdobyć się na dobry humor i uśmiech od ucha do ucha. Ci wiecznie pogodni, otwarci i pełni energii na pewno są zdrowi. Nie trzeba długo dociekać, by się dowiedzieć, że w ich posiłkach co najmniej połowę stanowią warzywa i owoce. Żeby dostarczyć organizmowi wystarczającą porcję produktów roślinnych trzeba by zjadać naprawdę ogromne ilości warzyw i stąd wzięła się wielka moda na soki owocowe i warzywne. Do sokowirówki czy lepiej wyciskarki do warzyw i owoców można wrzucić większość dostępnych roślin. Jako, że jemy także oczami dobrze jest komponować koktajle dobierając produkty kolorami. Po prostu połączenie na przykład szpinaku z pomidorami da naprawdę nieapetycznie wyglądający napój.

Inne publikacje  Witaminy i odżywki dla sportowców – które wybrać

Na zdrowie

Półki apteczne pełne są specyfików opatrzonych chwytliwymi opisami: na wątrobę, na energię, na nerki i tak dalej. Zamiast farmaceutyków zróbmy sobie koktajl, który wzmocni funkcjonowanie wszystkich narządów, bowiem napój będzie zawierał nie tylko całą listę witamin, ale także minerały, mikroelementy i błonnik. Taka kompozycja dostarczy antyoksydantów, utrzyma równowagę kwasowo-zasadową, uzupełni enzymy. Świeżo wyciskane, naturalne soki szybko się trawi, więc ekspresowo dostaną się do krwiobiegu: chlorofil, kwas foliowy, potas i witaminy, których obecność jest potrzebna do funkcjonowania całego organizmu, a bez nich wiele procesów życiowych w ogóle nie zajdzie. Warzywa i owoce to silne pobudzenie układu odpornościowego, pracy mózgu i odbudowy komórkowej.

Zawołanie „W zdrowym ciele – zdrowy duch” nie jest sloganem. Dobra kondycja i samopoczucie to wynik zdrowego trybu życia, racjonalnej diety i spokojnego snu.

Brak możliwości komentowania.