Jak dieta wpływ na nasze zdrowie?

Nikt ani nic nie może nam zagwarantować zdrowia i długiego życia. Możemy sami zadbać o stan swojego organizmu. Zanim odwiedzimy aptekę i kupimy kolejne suplementy, przyjrzyjmy się naszej diecie. Wystarczy bowiem sięgać po zdrowe jedzenie, zażywać ruchu na świeżym powietrzu i regularnie się badać, by wszelkie choroby zwalczać, gdy tylko się pojawią. Jak dieta wpływa na nasze zdrowie?

Po witaminy do apteki czy do lodówki? Czym jest zdrowa żywność?

Mieszkańcy niektórych zakątków świata żyją dłużej, zachowują zdrowie oraz zdecydowanie młodszy wygląd. Można przypuszczać, że mieszkają w regionie, w którym dostępne w aptekach leki i suplementy są tańsze i można lepiej zadbać o zdrowie. Nie jest to prawda, gdyż doskonały stan organizmu tych ludzi wynika z tego, że zdrowo się odżywiają. Wystarczy sprawdzić, co i jak jedzą ci ludzie, by mieć więcej energii i chęci do życia. Zadaniem tym zajęli się dietetycy i inni specjaliści, którzy opracowali zbiór zasad prawidłowego odżywiania. Dzięki nim wiemy, czym jest zdrowa żywność i co jeść, by zapewnić organizmowi wszystko to, czego potrzebuje. Zamiast kupować w aptece kolejny zestaw witamin, stosujmy dietę, która zaopatrzy organizm w optymalną ilość makroelementów, mikroelementów i energii. Zdrowe jedzenie to takie, które będzie przeciwdziałać rozwijaniu się otyłości, chorób serca czy nowotworów. Powinniśmy dążyć do ograniczenia spożycia tłuszczów jako źródła energii, a tłuszcze nasycone zastępować nienasyconymi. W codziennej diecie ważne są owoce i warzywa, oraz rośliny strączkowe, produkty pełnoziarniste i orzechy. Zdaniem ekspertów, należy ograniczać spożycie cukrów prostych oraz soli.

Czy jedząc zdrowo, można zrezygnować z zakupu suplementów w aptece?

Za zdrową żywność uznaje się produkty spożywcze wytworzone w możliwie najbardziej naturalny sposób, bez dodatków tzw. ulepszaczy żywności, czyli konserwantów, stabilizatorów, barwników, aromatów oraz taką, przy której produkcji nie stosowano hormonów i antybiotyków. Takie produkty, z których stworzymy urozmaicony jadłospis zawierają potrzebny zestaw witamin i mikroelementów, więc nie będziemy musieli odwiedzać apteki, by kupić preparat witaminowy. Zrezygnujmy z produktów oczyszczonych, czyli białej mąki, cukru, zwykłej soli oraz tłustych mięs i wędlin, które zawierają szkodliwe tłuszcze nasycone. Czerwone mięso powinniśmy więc zastąpić drobiem, rybami lub nasionami warzyw strączkowych spożywanych razem z produktami zbożowymi.

Co trzeba jeść, by móc omijać aptekę?

Musimy jeść ryby, gdyż są źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, które są ważne w profilaktyce miażdżycy, zapewniają lepsze ukrwienie mózgu i sprawniejszy przepływ bodźców nerwowych. Do mięs powinno się jeść brązowy ryż, który jest bogaty w skrobię, czyli źródło energii i błonnika dającego uczucie sytości. Nie można zapominać o warzywach. W naszych warunkach szczególnie smaczne są bogate w witaminy i minerały pomidory oraz papryka, która ma dużo witaminy C oraz przeciwutleniaczy chroniących przed wystąpieniem niektórych rodzajów nowotworów. Zdrowe jedzenie trzeba przyprawiać, gdyż większość przypraw poprawia trawienie.

Zdrowe jedzenie to ryby, warzywa, owoce i zdrowe tłuszcze. Wprowadźmy do jadłospisu te produkty, by długo cieszyć się dobrym zdrowiem. Dzięki temu nie będziemy musieli kupować suplementów, a aptekę będziemy odwiedzać bardzo rzadko.

Brak możliwości komentowania.