Co jeść na śniadanie, a co na kolacje?

 

Właściwe odżywianie się nie polega na tym, że wybieramy produkty, które po prostu nam smakują. To przede wszystkim dobór odpowiednich makro i mikroelementów, które z jednej strony dostarczą nam odpowiednią ilość energii na cały dzień, a z drugiej będą właściwe dla naszego organizmu. To co jemy o poszczególnych porach dnia jest bardzo ważne, dlatego przedstawiamy pomysły na pożywne śniadanie i kolację.

 

Co warto jeść na śniadanie?

Polacy lubują się w jedzeniu śniadań na słono. Bardzo często wybieramy jajka (przygotowywane w różnej postaci), wędliny, pieczywa czy sery. Tymczasem dobrze jest niekiedy odejść od naszej narodowej tradycji i pozwolić sobie na odrobinę słodkości z rana. Oczywiście nie ma tu mowy o tym, zajadać się batonikami czy słodkimi płatkami śniadaniowymi, ale warto jest z rana sięgać po owoce. Jest to szczególnie ważne nie tylko ze względów smakowych, ale przede wszystkim zdrowotnych. Owoce, chociaż są bardzo zdrowe, zawierają jednak cukier. Jego dostarczenie do organizmu sprawia, że ma się więcej siły, podnosi się również poziom glukozy we krwi. Takie następstwa są bardzo dobre, jednak jedynie wtedy, gdy pora dnia jest dość wczesna. Jedzenie owoców na noc sprawia, że mogą wystąpić niemiłe konsekwencje. Dla przykładu pojawią się trudności z zasypianiem i wyciszeniem. W jelitach mogą zacząć się gromadzić nieprzyjemne gazy, które w ciągu dnia nie są niczym niepokojącym, jednak gdy organizm przestaje pracować na większych obrotach, mogą dać się szczególnie we znaki.

Inne publikacje  5 sposobów na męczący kaszel

 

Ponadto owoce nie są aż tak sycące jak pozostałe produkty. Spożycie ich na kolację może skutkować tym, iż zanim pójdziemy spać dopadnie nas nieprzyjemny głód. Jak więc widać, warto jest jeść owoce, jednak najlepiej jest to robić do południa. W późniejszym czasie lepiej jest wybierać produkty słone.

Co warto jeść na kolację?

Przygotowanie pożywnej kolacji nie jest szczególnie skomplikowane, jednak wielu z nas po prostu nie ma na nią pomysłu. Dlatego warto jest zastosować się do wcześniej opisanej sytuacji i nieco zamienić dania śniadaniowe na kolacyjne. Jajecznica ze szczypiorkiem, pomidorami oraz cebulą to idealna kompozycja smakowa, która na pewno wszystkim przypadnie do gustu. Dobrze jest decydować się również na kanapki czy warzywa w różnej postaci – mogą być gotowane czy pieczone. Idealnym pomysłem na kolację są również zupy, które mają lekką konsystencję, a dostarczają naprawdę wielu cennych składników odżywczych.

 

Kolacja z resztą nie musi być szczególnie skomplikowana – warto jest jednak tutaj zwracać uwagę na kwestię porcji. O ile śniadania czy nawet obiady mogą być obfite, o tyle kolacje powinny być spożywane w jak najmniejszych porcjach. Nadmierne objadanie się wieczorem może doprowadzić do tego, że będziemy czuć się ociężali, a organizm nie będzie mógł sobie poradzić ze zjedzonym daniem. To bardzo częsty powód problemów z zasypianiem u wielu osób.

Inne publikacje  Kiedy należy wykonać kolonoskopie?

 

Zjedzenie kolacji nie może jednak odbyć się zbyt wcześnie, ponieważ przed spaniem dopadnie nas głód. Najlepiej jest tego dokonać na 2-3 godziny przed spaniem. Dobre jest również spożywanie kolacji zawsze o stałej godzinie, co przyśpieszy metabolizm.

Brak możliwości komentowania.