Kiedy należy wykonać kolonoskopie?

Kolonoskopia jest badaniem pozwalającym na dokładne obejrzenie śluzówki jelita grubego. Wykonuje się je za pomocą specjalnego, giętkiego endoskopu, który przez odbyt wprowadzany jest do jelita. Kolonoskopia stosowana jest zarówno w diagnostyce, jak i w leczeniu niektórych schorzeń. W trakcie badania można zatamować krwawienia, usunąć polipy lub poszerzyć zwężenia dolnego odcinka przewodu pokarmowego.

Jakie są wskazania do wykonania kolonoskopii?

Kolonoskopia służy przede wszystkim do diagnostyki raka jelita grubego. Badanie to należy wykonać zawsze, gdy istnieje jakiekolwiek ryzyko pojawienia się tego nowotworu. Do najczęstszych objawów raka jelita grubego zalicza się zmiany rytmu wypróżnień, obecność krwi w kale, zaparcia lub biegunki z dużą ilością śluzu. Badanie to pozwala wykryć polipy, które w przyszłości mogą przekształcić się w nowotwór. Umożliwia ono również zdiagnozowanie raka we wczesnych stadiach, kiedy leczenie jest bardzo skuteczne.

Zaleca się, aby kolonoskopię wykonywać po ukończeniu 50 roku życia co 10 lat. W przypadku osób, u których istnieje zwiększone ryzyko zachorowania na raka jelita grubego badania powinny być przeprowadzane częściej. Wskazaniem do wykonania kolonoskopii jest również anemia o niejasnej przyczynie. Wówczas badanie wykonuje się po to, aby sprawdzić, czy przyczyną obniżenia stężenia hemoglobiny we krwi nie jest jakaś patologia w obrębie jelita grubego, np. nowotwór.

Inne publikacje  5 sposobów na męczący kaszel

Kolonoskopia jest także zalecana w przypadku podrzenia lub monitorowania leczenia chorób zapalnych jelit, w tym wrzodziejącego zapalenia jelita grubego lub choroby Leśniowskiego-Crohna. Przede wszystkim jednak badanie to zawsze należy wykonać w przypadku długo trwającej, uporczywej biegunki.

Jak należy przygotować się do kolonoskopii?

Odpowiednie przygotowanie do kolonoskopii jest bardzo ważne, ponieważ ma duży wpływ na przebieg badania. Już na 7 dni przed badaniem należy zaprzestać suplementacji preparatów żelaza oraz leków antyagregacyjnych, oczywiście po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Osoby, które przyjmują leki przeciwzakrzepowe powinny skontaktować się z lekarzem w celu zmiany tych leków na heparynę niskocząsteczkową. Cukrzycy oraz osoby chorujące przewlekle przygotowanie do badania powinny rozpocząć od konsultacji z lekarzem prowadzącym. Ponadto należy unikać owoców pestkowych, zwłaszcza z drobnymi pestkami, a także pieczywa ziarnistego, maku, siemienia, musli itp. Nie zaleca się spożywania czerwonych buraków.

Na trzy dni przed badaniem nie spożywa się posiłków stałych. Zalecana jest dieta płynna – można przyjmować dowolne ilości herbaty, kawy, wody, zup bez warzyw, soków bez miąższu. Na dzień przed badaniem można zjeść śniadanie, unikając mleka i napojów gazowanych. Już od godziny 14.00 należy rozpocząć przyjmowanie preparatu Forntrans. W opakowaniu znajdują się 4 saszetki, a każdą z nich trzeba rozpuścić w 1 litrze niegazowanej wody i wypić w ciągu 5-6 godzin. Od momentu rozpoczęcia przyjmowania preparatu nie można jeść, a pić można wyłącznie niegazowaną wodę lub herbatę.

Inne publikacje  Niezbędne kosmetyki w każdej damskiej torebce

Brak możliwości komentowania.