5 sposobów na męczący kaszel

Uporczywy kaszel może być bardzo męczący, zwłaszcza jeśli utrzymuje się przez dłuższy czas. Jednak oprócz tego, że utrudnia normalne funkcjonowanie w ciągu dnia oraz spokojne zasypianie wieczorem, jest też sygnałem, że należy odpowiednio zadbać o swój stan zdrowia. Poniżej kilka porad dotyczących łagodzenia kaszlu.

Jakie mogą być przyczyny męczącego kaszlu?

Z jednej strony kaszel to rodzaj odruchu obronnego organizmu, który oczyszcza w ten sposób drogi oddechowe. Jednak jeśli występuje oznacza to, że faktycznie znajdują się w nich zanieczyszczenia lub śluz. Istnieją różne rodzaje kaszlu, ale nie zawsze łatwo jest je rozróżnić. Przede wszystkim wymienia się kaszel suchy, który może świadczyć o tym, że właśnie zaczyna się jakaś infekcja dróg oddechowych. Z kolei kiedy choroba już się rozwinie pojawia się zwykle kaszel mokry. Jeżeli metody domowe lub środki zalecone przez lekarza przynoszą ulgę, wystarczy przyjmować je dalej i uzbroić się w cierpliwość. Natomiast w przypadku, gdy kaszel ma charakter przewlekły, należy koniecznie upewnić się czy nie jest objawem zapalenia oskrzeli lub płuc, astmy, refluksu żołądkowo-przełykowego lub schorzeń uszu.

 

Jakie są skuteczne sposoby na męczący kaszel?

Oto pięć sposobów, które powinny pomóc kaszlącym osobom wówczas, gdy nie jest to objaw poważniejszej choroby:

  1. Napoje, które łagodzą przeziębienie i kaszel. Przyjmowanie ciepłych napojów rozgrzewa organizm, ale może również działać korzystnie na drogi oddechowe oraz ułatwiać odksztuszanie. Warto pić mleko z miodem, siemię lniane lub herbatki ziołowe i owocowe – zwłaszcza z kwiatu lipy, tymianku czy suszonych malin.
  2. Domowe syropy. Okazuje się, że samodzielne przygotowanie syropu przeciwkaszlowego nie jest ani trudne, ani czasochłonne. Na przykład, żeby zrobić syrop z cebuli wystarczy ją obrać, pokroić, zasypać cukrem i odczekać aż puści sok. Można poszukać również przepisów na syrop z sosny lub buraków.
  3. Leki bez recepty. Kiedy babcine sposoby okazują się niewystarczające, najlepiej sięgnąć po odpowiedni syrop z apteki. Szczególnie godny polecenia jest lek o nazwie Pulneo, który może być stosowany u dzieci i dorosłych. Zawiera on Fenspiryd – substancję czynną, która działa rozkurczająco na oskrzela oraz pomaga szybko pozbyć się kaszlu. Wykazuje też działanie przeciwzapalne. Lek Pulneo dostępny jest w postaci syropu oraz kropli.
  4. Inhalacje. Nawilżanie gardła to bardzo ważny element walki z męczącym kaszlem. W tym celu należy stosować inhalacje, które jednocześnie łagodzą podrażnienia górnych dróg oddechowych. Do ich przygotowania przydatna jest sól fizjologiczna oraz olejki eteryczne. Warto dodać olej kokosowy, który można także jeść by złagodzić kaszel. Jest to jeden ze sposobów na nawilżanie gardła. Oczywiście należy się też starać, aby powietrze w mieszkaniu nie było zbyt suche.
  5. Płukanie gardła. Chociaż wiele osób woli unikać tej metody, bo faktycznie nie jest zbyt przyjemna, to jednak z pewnością bywa pomocna w przypadku kaszlu. Żeby przygotować płukankę wystarczy woda i sól. Ewentualnie można zaparzyć tymianek lub szałwię.
Inne publikacje  Co jeść na śniadanie, a co na kolacje?

Brak możliwości komentowania.